____Pasieka "Pod Lasem" znajduje się w Spytkowicach, dwa kilometry od szosy Zabornia - Chyżne, malowniczo usytuowana w kotlinie kompleksów leśnych świerkowo - jodłowych, o bogatym poszyciu leśnym, nad potokiem Sarnówka (400 metrów od źródła), dopływem Skawy. Źródła Sarnówki to europejski dział wód.
____ Pasieka składa się z 50-ciu rodzin pszczelich w ulach własnej konstrukcji, nazwanych "Ulami podchalańskimi", na ramkę "wielkopolską". Konstrukcję i wykonanie uli są dostosowałem do surowych warunków klimatycznych Podhala, szczególnie wiosny, która decyduje o właściwym rozwoju rodzin pszczelich. Są tez ule architektoniczno-regionalne "góralskie" równierz na ramkę "wielkopolską". POnieważ przybywa stałych odbiorców miodu, a ostatnie lata były "chude" w miodobranie, w 2002r. połowe pasieko przeniosłem w Gorce do Robowa koło Nowego Targu.
____ Stare ule zabytkowe i stary sprzęt pszczelarski zebrany z całego Podhala tworzy już mały "Skansen Pszczelarski Podhala". Aktualnie jest ponad 30-ci eksponatów odpowiednio udokumentowanych i opisanych. Najstarsze wksponaty liczą ponad 130 lat.
____W pasiece urządziłem "Galerię św. Ambrożego" - patrona pszczelarzy. Obecnie jest ponad 100 prac plastycznych wykonanych w różnych formach i technikach plastycznych przez artystów profesjonalnych, ludowych i amatorów. Są wśród nich wyróżnione prace konkursowe dzieci i młodzieży, bowiem pasieka "Pod Lasem" z Młodzieżowym Domem Kultury w Nowym Targu organizują co 5 lat konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod tytułem "św. Ambroży - patron pszczelarzy". Prace plastyczne są eksponowane w plenerze pomiędzy ulami w różnych kapliczkach stylowych i regionalnych, oraz w "bacówce" - pracowni pasiecznej. To dorobek 15 lat zbierania prac.
____ W pasiece w sezonie pasiecznym goszczę wiele grup pszczelarskich z kraju
i zagranicy. Co roku odwiedzają pasiekę "Grupy Oazowe" mające bazę w Spytkowicach,
oraz coraz częściej kameralne spotkania rodzinne, odbiorców miodu, organizacji i stowarzyszeń takich jak Związek Podhalan, Ośrodki Kultury, Młodzieżowe Domy Kultury, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich, GOPR, Klub Seniorów AZS-u, Izby Rolnicze i inni.
____ Co roku dla odbiorców miodu i zaproszonych gości organizuję "Majówkę" w "Pasiece Pod Lasem" z różnorodnym i bogatym programem. Majówki były prezentowane przez TVP i TV Polonia.
____ W Spytkowicach działa ponad 10 gospodarstw "agroturystycznych" o wysokim standardzie i dobrej kuchni, również lokalizacja pasieki w Robowie jest w ciekawym gosp. agroturystycznym.

mgr Józef Różański
mistrz pszczelarski