WITAM NA OFICJALNEJ STRONIE
PASIEKI "POD LASEM"
PROWADZONEJ PRZEZ
JÓZEFA RÓŻAŃSKIEGO

Pasieka "Pod Lasem" w Spytkowicach i w Nowym Targu - Robowie.
"Pasieki nie tylko miodem płynące"

Pasieka "Pod Lasem" w Spytkowicach-Podlesiu, 2 km od szosy Zabornia - Chyżne, usytuowana malowniczo w kotlinie kompleksu świerkowo-jodłowego o bogatym poszyciu leśnym, nad potokiem Sarnówką (500 m od źródła), który jest dopływem Skawy. Źródła Sarnówki stanowią europejski dział wód, 500 m n.p.m.
Pasieka składa się  z 25-u rodzin pszczelich zamieszkujących ule własnej konstrukcji, nazwanymi "Ulami podhalańskimi", na ramkę wielkopolską. Konstrukcja i wykonanie tychże uli są dostosowane do surowych warunków klimatycznych Podhala szczególnie wiosennych, co decyduje o prawidłowym rozwoju rodzin pszczelich. Prócz tego są też ule "góralskie" architektoniczno-regionalne, również na ramkę wielkopolską.
W pasiece są też ule zabytkowe i stary sprzęt pszczelarski zbierany na całym Podhalu, które tworzą już mały "Skansen Pszczelarski Podhala", razem ponad 40 eksponatów opisanych i udokumentowanych. Najstarsze ule mają ponad 130 lat.
W pasiece stworzyłem "Galerię św. Ambrożego" - patrona pszczelarzy. Składa się na nią ponad 120 prac plastycznych wykonanych w różnych technikach i formach przez artystów profesjonalnych, ludowych i amatorów oraz wyróżnione prace pokonkursowe dzieci i młodzieży. Pasieka "Pod Lasem" wraz z Młodzieżowym Domem Kultury w Nowym Targu organizowała co 5 lat konkurs plastyczny pod tytułem "Św. Ambroży - patron pszczelarzy". Wspomniane prace są eksponowane  w plenerze pomiędzy ulami w różnych stylowych i regionalnych kapliczkach a także w samej pracowni pasiecznej.
Przez wiele lat pasieka, składająca się 50-u rodzin, znajdowała się w całości w Spytkowicach. W 2003 roku połowę pasieki przeniosłem do Robowa w Gorcach, około 4 km od centrum Nowego Targu. Mieści się ona 800 m n.p.m., nad potokiem Robowianką, który wpada do potoka Kowaniec, a ten do Dunajca. W tak wysokim położeniu okres wegetacyjny jest opóźniony o 2 tygodnie. Koledzy pszczelarze rozumieją tego znaczenie,  jeżeli w niższych regionach pogoda nie dopisze przy nektarowaniu lub pojawieniu się spadzi.  W pasiece w Robowie znalazła się też pokaźna część "Galerii św. Ambrożego", ponad 50 prac. Wszystko to składa się na pasiekę "Pod Lasem". W bezpośrednim sąsiedztwie pasieki w Robowie  można znaleźć nocleg w stylowym domu góralskim państwa Bednarskich (Robów 33, 15 miejsc noclegowych) oraz 1 km dalej w hotelu "Góralski Raj". Z kolei w Spytkowicach jest kilkanaście gospodarstw agroturystycznych i dwie doskonałe restauracje.
W sezonie letnim goszczę w pasiece wiele grup pszczelarzy z kraju i zagranicy oraz grupy szkolne. Coraz częściej odwiedzają mnie małe grupy rodzinne i odbiorcy miodu a także takie organizacje i stowarzyszenia, jak Związek Podhalan, ośrodki kultury, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich, GOPR, Klub Seniora AZS. Nie sposób wszystkich wymienić.
Co roku, dla stałych odbiorców miodu i zaproszonych gości,
organizuję w pasiece "Pod Lasem" "Majówkę" z bogatym i różnorodnym programem. Zaznaczę tu, że 90% miodu z mojej pasieki nabywają stali odbiory.
Pasieka "Pod Lasem" jest laureatką wielu konkursów na wzorową pasiekę.  W 1998 roku zdobyła I miejsce w konkursie wojewódzkim i I miejsce w konkursie międzyzwiązkowym , natomiast w 1999 i 2006 roku zajęła I miejsce w Konkursie Regionu Małopolskiego. W tymże samym roku zostałem uhonorowany statuetką im. Ks. dr Jana Dzierżona.
Kronika Pasieki "Pod Lasem", licząca już 4 tomy, zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kronik. Wiele imprez zostało utrwalonych w technice multimedialnej.

            Odbiorców miodu zapraszam do pasieki, życząc zdrowia, a kolegom pszczelarzom Niech się leje !

Skansen został już przekazany i otwarty przy urzędzie gminy w spytkowicach, Wójt i Pasieka Pod Lasem zaprasza na zwiedzanie.
Galeria św. Ambrożego po miesięcznych wystawach w Nowym Targu i Ludźmieżu zostanie przejęta przez pasiekę Barć w Kamiannej

 

Józef Różański

ul. Kokoszków 35
34-400 Nowy Targ
tel.: 0-18/264 88 22,  0607 170 782
j.rozanski@pasiekapodlasem.com
http://www.pasiekapodlasem.com